Pranajama


"Głównym problemem na świecie jest stres. Nie będzie malał - będzie się jeszcze powiększał. Jeśli dzięki pranajamie można okiełznać szok, wtedy można wyeliminować cały stres i chorobę."

- YOGI BHAJAN 


Pranayama* jest nauką dotyczącą oddechu, regulowania ruchów prany poprzez użycie technik oddechowych. 

Prana = siła życiowa
Pran = pierwsza jednostka 

Ayam = powiększenie 

Z pranayam powiększamy tę pierwszą jednostkę, energię nasienia. Nieznaczna zmiana w wibracji tego nasienia może przemienić cały nasz wszechświat. 

Pranayama jest zarządzaniem energią. Jogin Kundalini stosuje szeroki wachlarz technik pranayamy, używając rytmu i głębokości oddechu do wywoływania i utrzymywania różnych stanów energii zdrowia, świadomości i emocji. 

"Umysł podąża za oddechem. Kluczem do regulowania umysłu jest regulowanie oddechu.


Wzorce Oddechu:


Ilość, jakość i krążenie oddechu tworzy podstawy żywotności i twórczego życia. Jest to barometr tego, na jakiej ilości energii funkcjonujemy normalnie, a jak wielkie jej zasoby zapasowe zgromadziliśmy na sytuacje wyjątkowe. Niesubtelnym aspektem jest tu mieszanina tlenu, azotu i innych pierwiastków, które chemicznie tworzą powietrze. Subtelnym aspektem jest tu prana albo siła życiowa, która energetyzuje umysł, ciało i świadomość. 

Większość ludzi nie oddycha prawidłowo. Częste są sygnatury oddechu powodujące płytkie, błądzące oddychanie górą klatki piersiowej. Właściwe oddychanie uniemożliwia wspólnie z innymi czynnikami brak odprężenia i dobrostanu zarówno na poziomie jednostkowym jak i zbiorowym. A jednak ze wszystkich pozytywnych zmian, jakie można osiągnąć, nauczenie się tego, jak oddychać głęboko i w pełni, jest prawdopodobnie najbardziej skuteczną drogą dla rozwoju wyższej świadomości, oraz poprawy zdrowia, witalności i spójności w naszym życiu. 


* na zachodzie słowo "Pranajama" pisane jest przez Y "Pranayam".  Jest to równoznaczne. W większości opracowań spotykamy "Pranayam".

"Oddychaj świadomie najczęściej jak to tylko możliwe - wyrób w sobie nawyk zauważania własnego oddechu i świadomie go pogłębiaj oraz spowalniaj.

Pranajama Praktyka

WSKAZÓWKA:

Wszystkie pranayamy w, których oddycha się jedną dziurką nosa lub naprzemiennie, wykorzystują poniżą technikę zmiany dziurek nosa.

Zatykanie dziurki nosa kciukiem


Wyjątek: gdy w opisie pranayamy jest inaczej

Zatykanie dziurki nosa palcem wskazującym lub małym palcem

Wyjątek: gdy w opisie pranayamy jest inaczej


Oddech księżycowy i słoneczy

Gdy nie możesz zasnąć lub potrzebujesz się pobudzić, możesz oddychać przez jedną dziurkę nosa. W zależności od strony działanie jest różne. Od pobudzającego do uspokajającego. Czasy można dostosować do swoich potrzeb. Dobrą opcją jest np. 11 minut przed snem dla lewej dziurki.

czas: 11 lub 31 minut

Z oddychaniem lewą  dziurką związane są:

Z oddychaniem prawą  dziurką związane są:

Oddech jednominutowy to świetna technika, która pozwala zachować spokój w szybko zmieniających się czasach. 

WSKAZÓWKI:

Wdychaj powoli i równomiernie, wypełniając dolną część brzucha, okolice brzucha, kierując się do płuc, a następnie do klatki piersiowej.

Aby łatwiej praktykować oddech jednominutowy, dobrze jest zrobić 3 minuty oddechu ognia lub 3 minuty "sat kriji". Pomoże to dłużej utrzymać oddech.

Pozwól sobie dojść do mistrzostwa. 

Rozpocznij wdech przez 10 sekund, przytrzymaj przez 10 sekund, wydychaj przez 10 sekund (lub nawet 5 sekund, jeśli to konieczne). Poświęć dzień lub dwa, a następnie zwiększ do 15, 15, 15, a następnie do 20, 20, 20.

czas: 11 minut

Pranayam Zestaw nr1

Zestaw ten można znaleźć w książce "Sadhna Guidelines"

Perspektywa i Rownówaga emocjonalna

Oddychanie Naprzemienne Przez Nos


Usiądź w Pozycji Łatwej (patrz: słowniczek pojęć) z lekkim dżalandhara bandh (patrz: Słowniczek pojęć)


OCZY: Oczy są zamknięte, lekko naciskające ku górze, skupiając się na Punkcie Brwi.


MUDRA: Używaj prawego kciuka i prawego palca Merkurego (małego palca) lub palca wskazującego do zamykania na przemian dziurek.


WZORZEC ODDECHU: Zamknij prawą dziurkę prawym kciukiem. Weź głęboki wdech lewą dziurką. Gdy wdech jest już całkowity, zamknij lewą dziurkę małym palcem lub palcem wskazującym, płynnie wydychaj prawą dziurką. Oddech jest całkowity, ciągły i płynny.


MANTRA: Chociaż ćwiczenie to można wykonywać bez mantry, to można mentalnie wspomagać koncentrację Bidż Mantrą (patrz: Słowniczek pojęć), Saat Naam. Wdech Saat, wydech Naam


CZAS: Kontynuuj z długim, głębokim miarowym oddechem przez 3-31 minut.


BY ZAKOŃCZYĆ: Wdech, całkowity wydech, wstrzymaj na wydechu i zastosuj mulbandh (patrz: Słowniczek pojęć). Rozluźnij się całkowicie.

KOMENTARZ

Jest to podstawowa technika w Kundalini Jodze i w Hatha Jodze. Każdy jogin Kundalini powinien mistrzowsko opanować tę praktykę. Jest wyśmienita do robienia przed pójściem spać by uwolnić wszelkie zmartwienia z dnia. Jest to niezrównana technika dla ustanawiania równowagi emocjonalnej i wyciszenia po szoku emocjonalnym lub okresie intensywnego stresu. Wdychaj lewą dziurka by pobudzić zdolność mózgu do układania na nowo ram myślenia i odczuwania. Stają się dostępne nowe perspektywy i połączenia. Wydychaj prawą dziurką by rozluźniać nieustanne wyliczenia i przestrogi mózgu, przełamywać automatyczne wzorce. Oba te procesy razem ustanawiają nowy poziom funkcjonowania. Czasy wykonywania tej praktyki różnią się wraz z celem poziomem umiejętności i kontekstem:

Ta prosta lecz Jak najbardziej mocna technika jest pranayamą, która jest łatwa do wykonywania, lecz może przeprowadzić was przez wszystkie etapy waszej praktyki jogi. 


WYKONANIE:
 W tej pranayam oddech jest zawsze rozluźniony, głęboki i pełny.

KORZYŚCI Z NAPRZEMIENNEGO ODDYCHANIA NOSEM

Pomaga nam wyciszyć się i zintegrować niechciane negatywne emocje oraz stres. Samo w sobie jest znakomite przed pójściem spać. 

Daje klarowność i pozytywny nastrój. Pomaga nam skupiać się na tym, co ważne. 

Oddech Ognia

"Kiedy poczujesz ochotę na środek pobudzający, wykonaj oddech ognia.

To najpotężniejszy środek! Jeśli codziennie przez pół godziny oddychasz ogniem, jest wiele problemów, od których możesz uciec."

~ Yogi Bhajan


Oddech ognia (w sanskrycie Agni Pran) to fundamentalna technika oddechowa w jodze Kundalini.

Podczas gdy jogiczne ćwiczenia oddechowe zazwyczaj koncentrują się na długotrwałym głębokim oddychaniu w celu rozluźnienia, technika oddechu ognia ma na celu pobudzenie i ekscytację. Odbywa się to poprzez pompowanie punktu pępka do wewnątrz i na zewnątrz podczas szybkiego oddychania przez nos. Podczas wdechu punkt pępka jest wypchnięty. Podczas wydechu pępek jest wciągany w kierunku kręgosłupa.

"Oddech życia jest przywilejem. Kiedy świadomie oddychasz, daje ci to dobrobyt, daje ci projekcję, daje ci osobowość, ponieważ dodaje do twojej aury i rozszerzasz się. Dlatego nazywamy to pranayam. A jednym z najdłuższych oddechów jest oddech ognia. Dopóki możesz oddychać w sposób ciągły, jest to jeden oddech. Jeśli oddychasz przez godzinę, to jest to jeden oddech. Tak więc oddechem ognia nie tylko poszerzasz swoją aurę, swoją osobowość i moc projekcji, ale także poszerzasz swoje życie".

~ Yogi Bhajan

WSKAZÓWKA

Na początku łatwiej jest skupić się na wydechu i zacząć od powolnego rytmu. Z czasem  będziesz mieć szybki, równy i spójny oddech. Musisz wyrobić sobie prawidłowy nawyk aby w przyszłości oddech robił się automatycznie bez myślenia o nim.

Podstawowy Zestaw Oddechów

Choć oddychanie jest najbardziej naturalną zasadniczą rzeczą, jaką robimy, świadome oddychanie może stanowić całkiem poważne wyzwanie. Gdy zmieniasz oddech zaczynasz przeciwstawiać się i uwalniać nawykowe wzorce emocji i uwagi, jakie są zakodowane w nawykach twojego ciała i umysłu.

CO DAJE TEN ZESTAW?

WYKONANIE

PUNKT SKUPIENIA DLA OCZU WE WSZYSTKICH ĆWICZENIACH:

Zamknij oczy. Podnieś oczy lekko do góry i skupiaj się na Punkcie pomiędzy brwiami.


KOMENTARZ

Jeśli każde z ćwiczeń wykonujesz w minimalnym czasie, to potrzeba zaledwie 22-25 minut aby się całkowicie zresetować. Jest to znakomity zestaw dla początkujących. Uczysz się związku z oddechem i obserwujesz różnice w nastroju i myśleniu jakie wywołuje każdy rodzaj oddechu. 


Choć oddychanie jest najbardziej naturalną zasadniczą rzeczą, jaką robimy, świadome oddychanie może stanowić całkiem poważne wyzwanie. Gdy zmieniasz oddech zaczynasz przeciwstawiać się i uwalniać nawykowe wzorce emocji i uwagi, jakie są zakodowane w nawykach twojego ciała i umysłu. Gdy te wzorce zaczynają się zmieniać, możesz dryfować z koncentracją i utrzymywaniem zainteresowania. Jeśli będziesz kontynuować i zapanujesz nad oddechem, wtedy uzyskasz nowe poczucie swobody i panowania nad tym, gdzie kierujesz swój umysł.


Ta krija jest wspaniałą praktyką przygotowującą do bardziej wymagającego zestawu Kundalini Jogi. Może być praktykowana na początku i w zaawansowanych stadiach. Jako początkujący, używaj czasów określonych powyżej. Podczas praktyki na poziomie średnim wykonuj ćwiczenia 1 do 4 po 5 minut każde. Dla praktyki zaawansowanej wydłuż czasy każdego z ćwiczeń 1-4 do pełnych 10 minut