Krije 

„Budowa twojego ciała nie zależy od tego, jakie witaminy jesz, jakie warzywa zjadasz, jakie białko przyjmujesz. Twoje ciało praniczne i ciało auryczne muszą współgrać, abyś był młody i żywy. Tam jest młodość. Jeśli poświęcisz od pół godziny do czterdziestu pięciu minut na wykonanie dobrego zestawu Jogi Kundalini, to utrzyma cię w ruchu”. 

Yogi Bhajan

Wzmacnianie aury

czas: 10 min

1) Trójkątowe Pompki

Stań prosto. Pochyl się do przodu i połóż dłonie na podłożu. Ciało tworzy trójkąt. Unieś do tyłu lewą nogę wyprostowaną w kolanie. Wydech, zegnij ręce w przedramionach i przybliż głowę do podłoża. Wdech i podnieś się do wyjściowej pozycji trójkąta. Kontynuuj te pompki przez 1,5 minuty następnie zmień nogi i kontynuuj na drugą stronę.

2) Pompowanie Ramionami

 Usiądź w Pozycji Łatwej. Wyciągnij lewą rękę do przodu, jakby chwytając jakiś słupek tak, iż dłoń jest skierowana w prawo. Prawą dłoń skierowaną wnętrzem w dół umieść skrzyżowaną pod lewym nadgarstkiem. Przenieś prawą dłoń nad wierzchem lewej dłoni tak, iż obie dłonie kierują się wnętrzem na prawo, a palce są zaplecione. Wdech, unieś ręce do kąta 60 stopni. Wydech, opuść ręce na poziom barków. Trzymaj łokcie wyprostowane. Oddychaj głęboko przez 2 do 3 minut. Następnie weź wdech, wyciągnij ramiona do góry. Rozluźnij się. 

3) Wymachy do przodu i do tyłu

Wyciągnij obie ręce do przodu równolegle do podłoża z dłońmi zwróconymi do siebie w odległości około 15cm. Gdy wdychasz, przenoś ramiona do tyłu ku sobie, trzymając je tak wysoko, jak możliwe. Wydychając przenoś je do przodu do pierwotnej pozycji. Kontynuuj przez 3 minuty oddychając głęboko i rytmicznie.

KOMENTARZ: 

Jest to wspaniała krija na odpędzanie chorób i rozwinięcie aury. Można stopniowo rozbudowywać czas wykonywania Ćwiczenia 1 na każdą stronę do 7,5 minuty oraz w Ćwiczeniach 2 i 3 do 15 minut. Wywoła to ogromne pocenie się. Usunie to niemal dowolny problem z trawieniem. Daje siłę ramionom i zwiększa moc ochronną oraz projekcję osobowości 

Przebudzenie do swoich 10 ciał

czas: 20 - 45 min

1) Pozycja Wyciągnięta

Połóż się na placach z rękami u boków. Unieś głowę i nogi na piętnaście centymetrów, a ręce na piętnaście centymetrów z dłońmi skierowanymi do siebie tuż nad udami dla zbudowania napływu energii do Punktu Pępka. Wyciągnij palce u stóp, utrzymuj oczy nakierowane na czubki palców u stóp i wykonuj Oddech Ognia. 1-2 minuty.

2) Nos do Kolan

Przyciągnij kolana do piersi, opasując 

kolana ramionami. Wsuń nos pomiędzy kolana i zacznij 

Oddech Ognią 1-3 minuty.

3) Wymazywanie Ego

Usiądź w Pozycji łatwej. Unieś ramiona do kąta 6O stopni. Zwiń końce palców na poduszki wnętrza dłoni. Kciuki są skierowane do siebie nawzajem nad głową. Z zamkniętymi oczami koncentruj się nad głową i wykonuj Oddech Ognia. 1-3 minuty. By zakończyć, złącz ze sobą kciuki nad głową i rozłóż palce.

4) Naciąganie Nerwu Życia

  Usiądź z nogami rozstawionymi szeroko. Z rękami uniesionymi do góry wdech. Następnie wydech, wyciągnij się ku dołowi i chwyć za palce  lewej stopy. Wdech, wyprostuj się do góry, następnie wydech, wyciągnij się do dołu nad prawą nogą chwyć za palca prawej 

stopy. Kontynuuj przez 1-3 minuty.

 5) Naciąganie Nerwu Życia

Siedź nadal z nogami rozstawionymi szeroko. Chwyć za palce obu nóg, wydychaj wyciągając się do dołu kierując czoło do podłogi, następnie wdychaj powracając do góry do siadu. 1-3 minuty.

6) Wygięcia Kręgosłupa (Jazda Wielbłądem)

Usiądź w Pozycji Łatwej. Obiema dłońmi chwyć z przodu za golenie.  Wdech. Wygnij kręgosłup do przodu i do góry pochylając się do przodu na pośladkach. Następnie wydech, wygnij kręgosłup ku tyłowi i przetocz się do tyłu na pośladkach. Utrzymuj głowę równo a ręce stosunkowo wyprostowane i rozluźnione, 1-3 minuty.

7) Wygięcia Kręgosłupa (Jazda Wielbłądem)

Usiądź na piętach. Połóż dłonie płasko na udach. Wyginaj kręgosłup do przodu na wdechu, a do tylu na wydechu. Skupiaj się na Punkcie Trzeciego Oka 1-3 minuty.

8) Skręty Kręgosłupa

Nadal siedząc na piętach, złap dłońmi 

za barki mając palce z przodu, a kciuki z tyki. Wdech i skręć się w lewo, wydech i skręt w prawo. Łokcie trzymaj wysoko równolegle do podłogi. (Nie zmieniaj kolejności oddechu.) 1-3 minuty

9) Skręty Barków

Chwyć za barki jak w poprzednim ćwiczeniu. Wdech i unieś łokcie do góry tak, by tyły nadgarstków zetknęły się za karkiem. 1-3 minuty.

10) Pompowania Ramionami

Zapleć palce dłoni w Zamknięcie Wenus. Wdech i wyciągnij ramiona prosto nad głowę, następnie wydech i przenieś ręce z powrotem koło wierzchu ud. 1-3 minuty.

11) Naprzemienne Unoszenie Barków

Usiądź W Pozycji Łatwej z dłońmi spoczywającymi na kolanach. Wdech i unieś lewy bark. Wydech i unieś prawy bark opuszczając lewy bark. Kontynuuj Przez 1 minutę Następnie odwróć oddech tak, że wdychasz unosząc prawy bark, a wydychasz opuszczając prawy bark i unosząc lewy bark. Kontynuuj przez 1 minutę

12) Unoszenie Barków

Wdech I unieś oba barki, wydech opuść. 1 minuta.

13) Skręty Szyi

Pozostań siedząc w Pozycji Łatwej, z dłońmi na kolanach. Wdech i skręć głowę w lewo, z wydech skręcając ją w prawo, jakby potrząsając głową na nie. Kontynuuj przez 1 minutę. Następnie zmień kolejność oddechu tak, że wdychasz i skręcasz głowę w prawo, wydychasz skręcając ją w lewo. Kontynuuj przez 1 minutę. Weź głęboki wdech, skoncentruj się na Trzecim Oku, i zrób powolny wydech.

14) Pozycja Żaby

Przysiądź tak, że pośladki są na piętach. Pięty stykają się ze sobą i są uniesione nad podłożem. Ułóż końce palców dłoni na podłożu pomiędzy kolanami. Głowę trzymaj do góry. Wdech, wyprostuj nogi unosząc się do góry, pozostawiając palce dłoni na podłożu. Wydech i powróć na dół do przysiadu, twarz zwrócona do przodu. Wdech i wydech powinny być mocne. Powtórz ten cykl 54 razy.

Sat Krija

czas:  3 - 31 min

PRAKTYKA:

Usiądź na piętach, wyciągnij ręce nad głowę tak że łokcie przyciskają uszy, złóż dłonie razem. Zapleć palce dłoni oprócz palców wskazujących (Jowisz) , które są skierowane do góry. 

Zacznij wibrować SAT NAM dobitnym głosem w stałym rytmie około 8 powtórzeń na 10 sekund. Śpiewaj dźwięk SAT z Punktu Pępka i splotu słonecznego, wciągając pępek do kręgosłupa. NAMi rozluźniaj brzuch. Kontynuuj minimum 3 minuty. 

ZAKOŃCZENIE: weź wdech i zastosuj Mulbandh (Zamknięcie Podstawy) i napnij mocno mięśnie od pośladków, wzdłuż całego kręgosłupa aż do ramion. Mentalnie pozwól energii przepływać przez szczyt czaszki. Zrób całkowity wydech, zatrzymaj na wydechu i zastosuj Mahabandh - wszystkie zamknięcia ciała. Weź wdech i rozluźnij się. 

Najlepiej po tej kriji zrób relaks, który trwa dwa razy dłużej niż czas wykonywania ćwiczenia. 

KOMENTARZ:

Sat Krija jest fundamentalną praktyką Kundalini Jogi i powinna być praktykowana codziennie przez przynajmniej 3 minuty. Jeśli nie masz czasu na cokolwiek innego, uczyń tę kriję częścią twojego codziennego zaangażowania by utrzymać ciało czystą i witalną świątynią Nieskończoności.
Zauważ jak podkreślasz wciąganie Punktu Pępka do środka. Nie próbuj stosować mulbandhu; to dzieje się automatycznie jeśli wciągasz pępek. Tym samym, biodra i odcinek lędźwiowy kręgosłupa nie obraca się, ani nie wygina się. Twój kręgosłup pozostaje prosty. Jedyny ruch wykonują twoje ręce, które rozciągają się do góry z każdym Sat Nam, kiedy podnosi się twoja klatka piersiowa. 

WSKAZÓWKA:

Na początku wykonuj Sat Kriję jedynie przez 3 minuty. Skup uwagę na doskonaleniu formy, rytmu i koncentracji. By zwiększać jej długość i oddziaływanie, zacznij od cykli rotacji: 3 minuty Sat Kriji i 2 minuty relaksu. Powtórz taki cykl 3 do 5 razy. Zwiększaj to stopniowo. Następnie przełącz się na cykl 5 minut Sat Kriji i 5 minut odpoczynku. Następnie przedłużaj czas trwania kriji o 3 do 5 minut tak, byś miał poczucie wygody i spełnienia. Wkrótce będziesz w stanie wykonywać ją przez pełne 31 minut. 

CO DAJE SAT KRIJA:

Równowaga prany i apany

czas: ok 15 min

1) Pozycja Celibatu

Usiądź z wdziękiem w Celibacie (pośladki pomiędzy łydkami i kostkami) 2 minuty, dłonie są luźno ułożone na udach. Oddech jest normalny.

2) Unoszenie się z Kolan

 Rozłóż ramiona na boki równolegle do podłoża z dłońmi odwróconymi ku górze. Wdychaj licząc do 6 podnosząc się do góry z kolan. Utrzymaj tę pozycję i oddech licząc do 12. Powoli wydychaj licząc do 6 opuszczając się na pięty. Powtórz ten cykl 7 razy, za 8-ym razem klaśnij dłońmi nad głową.

3) Unoszenie Nóg

Połóż się na plecach z ramionami po

bokach, unieś nogi 45 cm nad podłogę. Zacznij ruch przód tył.

Nogi pozostają równoległe do podłoża. To ćwiczenie powinno zawsze następować po poprzednim. Kontynuuj przez 2,5 minuty.

4) Nogi do Kąta Prostego

Od razu weź wdech i unieś nogi do kąta prostego. Utrzymaj przez 30 sekund, powoli zrób wydech i opuść nogi.

5) Pozycja Wyciągnięta zmodyfikowana

Nadal leżąc na plecach unieś nogi 15 cm nad podłoże i wykonuj Oddech Ognia przez 1 minutę. Wdech, zatrzymaj, następnie rozluźnij się.

6) Leżenie na brzuchu z rękoma za plecami

Teraz połóż się na brzuchu. Ułóż dłonie splecione w Zamknięciu Wenus na podstawie kręgosłupa. Wdychaj z mocą i wyginaj kręgosłup łukiem w górę z talii. Unosząc się trzymaj oczy zamknięte. Utrzymaj pozycję przez 30 sekund. Następnie wydychaj z mocą gdy otwierasz oczy i obniżasz tułów. Powtórz ten cykl 10 razy.

7) Przyciąganie do Ośrodka Serca

Połóż się na plecach z ramionami wyciągniętymi do góry pod kątem prostym, dłonie zwrócone ku sobie. Wykonuj Oddech Ognia przez 1 minutę. Wdech. Z ogromnym napięciem w dłoniach, ramionach, piersiach i zębach zaciśnij dłonie w pięści i powoli przyciągaj energię i pięści w dół ku piersiom. Wydech. Wdech unosząc ramiona i powtórz powyższe ruchy jeszcze 1 raz.

8) Odpręż się

Przenieś umysł do Punktu Pępka i wsłuchuj się tam w bicie serca.

KOMENTARZ: 

Ćwiczenia 1-3 pobudzają energie seksualne, wydalnicze i pępkowe tak, iż prana i apana (patrz słowniczek) zostają właściwie wymieszane w Punkcie Pępka a moc Kundalini może zostać uwolniona. Ćwiczenia 4-6 kładą nacisk na wyższe czakry i siły praniczne w oczach i sercu. Jeśli trzymasz oczy otwarte podnosząc się w ćwiczeniu 6, może to wywołać czasowe oszołomienie gdy się równoważysz na nowo. Ćwiczenie 7 pozwoli sercu dominować i eliminować mnóstwo nagromadzonego gniewu, który skrywa się w postaci głębokiego napięcia mięśniowego. Gdy słuchasz bicia serca w ćwiczeniu 8, czuj się jak w domu, spoczywając w centrum samego siebie. Rytm serca jest napędzany przez kosmiczny twórczy dźwięk „Ong." To cię wyniesie i obdarzy odprężeniem i wrażliwością mentalną.

Zdrowe wnętrzności

czas: ok 15 min

Zdrowe wnętrzności

1) Wiatrak

Stań z nogami rozstawionymi nieco szerzej niż na szerokość barków. Rozłóż ramiona wyprostowane na bok równoległe do podłogi, dłońmi zwrócone ku dołowi. Skłoń się do przodu z talii, skręć w lewo przenosząc prawą dłoń do lewej stopy a lewe ramię wyprostowane do góry z tyłu. Kontynuuj ruch w górę i w dół przez 1 minutę, w rytmie około 10 sekund na cykl. Następnie zmień na drugą rękę i stopę oraz powtarzaj przez 1 minutę.

2)Powtarzaj te same ruchy naprzemiennie (5 sekund)

Gdy wykonujesz ruchy w górę i w dół to zatrzymaj się na 5 sekund gdy dłoń dotyka stopy. 3 minuty.

3)Powtarzaj te same ruchy naprzemiennie (25 sekund)

Kontynuuj te same naprzemienne ruchy, lecz pauzuj przez 25 sekund gdy dłoń dotyka stopy. 2 minuty.

4)Powtarzaj te same ruchy naprzemiennie (2 minuty)

Utrzymaj pozycję dotykając stopę przez 2 minuty na każdą stronę.

Zdrowe wnętrzności

5) Zrelaksuj się

Odpręż się przez 2-3minuty

Zdrowe wnętrzności

6) Wygięcia na Boki

Stań z nogami rozstawionymi szeroko, ręce równoległe do podłogi, dłońmi zwrócone ku dołowi, wyginaj się na bok z talii, pozwalając lewemu ramieniu opadać wzdłuż lewego boku, gdy prawe ramię idzie do góry. Utrzymuj kręgosłup pionowy.

Powróć do wyjściowej pozycji wyciągnij się w dół po prawym boku a potem powróć do pozycji wyjściowej. 6 sekund na każdy bok. Kontynuuj przez 1 minutę.


Zdrowe wnętrzności

7) Skręty Tułowia na Stojąco

Zacznij w tej samej pozycji jak w poprzednim ćwiczeniu. Skręć tułów i ramiona do końca w lewo, powrót do pozycji wyjściowej, następnie skręt w prawo i powrót do środka, cały czas utrzymując ramiona w linii prostej względem siebie. 2-3 sekundy na pełen cykl. Powtarzaj przez 1 minutę.